BAĞLAMA KURSU

Bağlama kursu, uzun ve kısa sap olarak iki ayrı sınıftan oluşmaktadır.

Herzaman dile getirilen ve sorulan sorulardan birtanesi ise kısa sap mı öğrenmeliyim yoksa uzun sap mı ? Hem bunun bilgisini hemde siz değerli öğrencilerimizi aydınlatmak adına bu yazıyı yazıyoruz.

Öncelikle, kısa sap ve uzun sap sazın arasındaki fark, perde sayıları ve akort farklılıklarıdır.  Bağlamada standart bir perde sayısı yoktur. Bağlama türlerine göre perde sayıları değişir. Bununla birlikte bağlamayı yapan ustadan ustaya, sanatçıdan sanatçıya da bu sayılar değişmektedir.
Ancak, yaygınlık açısından yine de bir rakam vermek mümkündür.
Uzun sap bağlamada 23, kısa sap bağlamada ise 19 perde vardır. 

Bana hangisi uygun?

Kısa ve uzun çalmanızı gerektiren tek sebep tarzlarıdır.. Kısa sap tarz ve tavır olarak biraz daha Uşak, Hüseyni makamlarına yakın yani doğu kültürünü benimsemiş bir enstrumandır. Bu değildir ki bir ege türküsü çalınmaz.. Uzun sap ise tavır tekniği güçlü, iç anadolu bozlak, ege yörelerinin tarzına yakındır, bu değildir ki bir deyiş türü çalınmaz. Notaları teknik açıdan tam olan her enstrumanda her tarz çalınır.. Yalnız sanatçı bazında örneklemek gerekirsek ; mesela Musa Eroğlu, Özlem Özdil,Erdal Erzincan v.b sanatçılar kısa sap çalar.. (Söyledikleri tarzı kıyaslayalım şimdi) Allah rahmet eylesin Neşet Ertaş, Orhan Hakalmaz, İsmail Altunsaray v.b sanatçılarımız uzun sap çalar.. Şimdi söyledikleri tarz ve düzen olarak daha net anlaşılmıştır umarım.. Buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Hangisi daha kolaydır?

Her ikisinin de zorlukları vardır. 

Bağlama kursumuz Batıkent-Ankara-Eryaman-Sincan-Etimesgut-Eryaman-Elvankent-Çayyolu-Ümitköy-Demetevler-Yenimahalle Halkına açıktır. ve kurslarımız haftada 2 gün birer saat grup, haftada 1 gün bir saat özel olarak verilmektedir.

(batıkent-batikent-yenimahalle-saz-kursu-bağlama-esntruman-satışı-satisi-yenimahalle-etimesgut-eryaman)

.